“DECA PREPARES EMERGING LEADERS AND ENTREPRENEURS FOR CAREERS IN MARKETING, FINANCE, HOSPITALITY, AND MANAGEMENT IN HIGH SCHOOLS AND COLLEGES AROUND THE GLOBE”
— DECA Inc

2016-2017 - ICDC

Taylor Ficker - International Finalist, 7th place - SEM

International Awards of Excellence:

  • Sydney Lehman, Max Rosenboom - LEP

  • Taylor Ficker - SEM

  • Sophie Wingert - RMS

  • Jacob Munch - BSM

2016-2017 - State Competition

1ST PLACE

  • Sophie Wingert - RSM

3RD PLACE

  • Sydney Lehman, Matt Keenan - LEP

  • Jacob Munch - BSM

4TH PLACE

  • Matt Keenan, Marcus Cassar - BMTDM

6TH PLACE

  • Taylor Ficker - SEM

Finalists

  • Sarah Holland - HTPS

  • Ashley Childre - HRM

  • Will Spong - FSM


2015-2016 ICDC Winners

Top Ten

  • Sarah Holland - Hospitality and Tourism Professional Selling

  • Anna Nickerson - Professional Selling

  • Taylor Ficker - Learn and Earn

  • Andrew LeBlanc - Learn and Earn

Finalists

  • Ashley Childre - SBE Selling

  • Jensen Fauver - SBE Selling

  • Paige Stockebrand - SBE Selling


2015-2016 

1ST PLACE

  • Carmen Connolly, Sean Connolly, and Avery Ortiz-Hunt - ADC

  • Alexis Pring and Monica Mah - SEOR

  • Ethan Stansbury - AMS

2ND PLACE

  • Nick Banks and Brennan Kellner - STDM

  • Roland Campo - PFL

3RD PLACE

  • Sarah Holland - HTPS

  • Anna Nickerson and Taylor Ficker - Learn & Earn

  • Brady Perry - FMS

4th Place

  • Anna Nickerson - PSE

5th Place

  • Delaney Elliott and Zoe Senteno - ADC

Finalists

  • Zach Sattler and Breken Reiman - LEP

  • Sean McGann and Garrett Weaver - FTDM

  • Sean Connolly and Carmen Connolly - MTDM

  • Grant Saunders and Jack Ferry - BLTDM

  • Jane Polyard and Garyn Grace - BSOR

  • Matt Keenan and Sydney Lehman - CMP

  • Paige Stockebrand - FC

  • Alyssa Ealy and Jenna Nguyen - PRP

  • Sarah McCauley - POB

  • Matthew Houston - POF

  • Alexis Pring - PMK

  • Evan Anderson - MMS

  • Allie Battreall and Sydney Sayers - BSOR

  • Ashton Warman - SEM


2014-2015

Regan Anderson, Jordan Crist  & Sarah D'Souza- Gold Level Student Based Enterprise Award

1st Place

  • Hannah Kim and Tyler Warner - Business Service Marketing Research

  • Sydney Choi - Professional Selling

  • Kody Mommaerts - Entrepreneurship Innovation

2nd Place

  • Grace Brockwell and Marlo Vernon - Learn & Earn

  • Nicole Barbour and Carly Donner - Community Service Project

3rd Place

  • Lauren Willis and Kendall Saunders - Business Law and Ethics team

  • Ethan Stansbury - Principles of Marketing

  • Austin Jensen, Tristan Kretsch and Andrew Garfield - Program of Work

  • Joi Wu - Retail Merchandising

4th Place

  • Avery Carlstrom and Ella Stephens - Business Law and Ethics team

FinalistS

  • Alec Clement - Accounting

  • Cheyenne Kramer and Emily Gross - Advertising Campaign

  • Noah Leuthauser, Stephanie Grosser and McKenzie Harris - Buying and Merchandise Operations

  • Danial Raizman - Business Finance

  • Jason Jacobs - Business Services

  • Logan Shapiro and Troy Naudin - Business Law and Ethics team

  • Nicole Harris and Sarah D'Souza - Buying and Merchandise Team

  • Mae Grigsby and Kristina Chu - Creative Marketing Plan

  • Sydney Choi and Joi Wu - Entrepreneurship Innovation

  • Noah Leuthauser - Marketing Management

  • Rebecca Cauley - Principles of Marketing

  • Jake Hummel and James Hattel - Sports Marketing Operations Research

  • Landon Waddle and Alex Wohi - Sports Entertainment Team

Honorable Mention 

  • Skye Bradley - Automotive

  • Keenan Meyer - Automotive

  • Matthew Mitchell - Principles of Business Administration

  • Bailey Wristen - Principles of Hospitality and Tourism

  • Michael Trenka - Principles of Hospitality and Tourism

  • Cassie Remington and Kierra Gitlin - Sports Marketing Team


2013-2014

  • 75 students qualified for State competition 


2012-2013

  • One team placed third at icdc

  • 80 state competitors 

First place:

  • Erik Senteno, Tristan Kaler and Keenan O'Gara - Sports Promotion Plan

  • Sydney Choi - Professional Selling

  • Matthew Nehring - Accounting

  • Lauren Willis and Kendall Saunders - Business Law and Ethics Team Decision Making

Second place:

  • Joi Wu - Retail Merchandising

  • Ariel Wagner-Randall - Professional Selling

Third place:

  • Jordyn Floming and Sydney Choi - Buying and Merchandising Operations Research

  • Grace Brockwell and Nikky Venkataraman - Learn and Earn

  • Matthew Nehring - Entrepreneurship Participating

Fourth place:

  • Derek Aiello - Entrepreneurship Participating

  • Keenan O'Gara and Tristan Kaler - Financial Services

  • Josh Behrens - Principles of Marketing

Fifth place:

  • Mae Grigsby and Kristina Chu - Buying and Merchandising Operations Research

  • Sarah D'Souza and Ariel Wagner-Randall - International Business Plan